Hitro iskanje
Iskane besede

Obdobje

Družba




Podrobno iskanje
 
PSI-25/08

LUKA KOPER, d.d., Koper

Napoved stavke

Na podlagi določil Pravil Ljubljanske borze, d.d., Ljubljana in veljavne zakonodaje družba LUKA KOPER, d.d., Koper objavlja naslednje sporočilo:

V Luki Koper, d.d. smo nad napovedjo stavke za 15. januar s strani Sindikata žerjavistov pomorskih dejavnosti razočarani, in sicer iz več razlogov. Konec oktobra smo namreč s Sindikatom pristaniških delavcev Slovenije, Sindikatom luških dejavnosti Slovenije in s Sindikatom žerjavistov podpisali dogovor o 5% povišanju osnovne plače (s klavzulo, da se odstotek prilagodi izidu pogajanj med sindikati in delodajalci na državni ravni, v kolikor bo ta ugodnejši). Poleg tega smo z omenjenimi sindikati v zadnjem letu začeli intenzivna pogajanja glede prenove panožne kolektivne pogodbe in hkrati reforme sistematizacije delovnih mest. Poleg tega Uprava Luke Koper nikakor ne zavrača stavkovnih zahtev Sindikata žerjavistov in se je pripravljena o vseh točkah pogovarjati. Uprava je nemudoma ugodila stavkovnim zahtevam po spoštovanju Zakona o delovnih razmerjih pri odrejanju dela preko polnega delovnega časa. Glede ostalih finančnih zahtev, pa je predstavnike sindikata napotila na pogajanja o spremembi kolektivne pogodbe, ki so že v teku in naj bi se zaključila predvidoma aprila letos. Sindikat namreč zahteva povišanje delovnega mesta upravljalec dvigal ter voznik železniških vozil s sedanjega sedmega v deseti plačilni razred, kar bi pomenilo dvig plače za okoli 35%, povrh tega pa zahteva še povišanje osnovne plače za vse zaposlene za 30%. To bi v primeru ožje skupine zaposlenih, približno 150 ljudi, dejansko pomenilo dvig plače za približno 70%. Te zahteve so za Luko Koper d.d., ki šteje več kot 700 zaposlenih, s finančnega vidika nevzdržne in bi pomenile takojšnjo stagnacijo. Poleg tega mora uprava družbe ščititi dolgoročne interese vseh zaposlenih, kakor tudi delničarjev in poslovnih partnerjev.
Plače v Luki Koper so že danes nad slovenskim povprečjem. Septembra 2007 je bila bruto plača v Sloveniji 1.259 evrov, povprečna letna bruto plača žerjavista v Luki Koper pa znaša 21.200 evrov, vključno s 13. plačo, kar mesečno znaša okoli 1.700 evrov. Poleg tega Luka Koper svojim zaposlenim plačuje tudi dodatno prostovoljno pokojninsko zavarovanje in sicer od 70 do 90 % vrednosti premije. V podjetju pa uporabljamo tudi druge vzvode za nagrajevanje zaposlenih, veliko investiramo tudi v njihovo izobraževanje in usposabljanje. V tem kontekstu zavračamo očitke o zanemarjanju kadrovske problematike.

Uprava Luke Koper je prepričana, da še niso izkoriščene vse pogajalske možnosti, zato predstavnike Sindikata žerjavistov še enkrat poziva, naj svojo odločitev pretehtajo in naj se vrnejo za pogajalsko mizo.

Sporočilo bo od 10.1. 2008 objavljeno tudi na spletni strani družbe, www.luka-kp.si.

 

 
Uprava družbe

 

Datum: 10. 1. 2008