Hitro iskanje
Iskane besede

Obdobje

Družba




Podrobno iskanje
 
QR-73/16

NLB, d. d., Ljubljana

38. redna seja Nadzornega sveta NLB

Danes, 2. decembra, se je Nadzorni svet NLB d.d. sestal na svoji 38. redni seji, na kateri je osrednjo pozornost namenil rezultatom poslovanja NLB Skupine v devetih mesecih leta 2016. NLB Skupina je v tem obdobju izboljšala dobičkonosnost vseh bank v skupini in dosegla 91,5 milijonov evrov dobička po davkih, kar je 18 % več kot enakem lanskem obdobju. Ključna področja poslovanja izkazujejo pozitiven trend z visokim prispevkom strateških bančnih članic. Več podrobnosti o poslovanju NLB Skupine je na voljo v Medletnem poročilu za 3. četrtletje 2016, ki ga je banka skladno s finančnim koledarjem javno objavila danes, 2. decembra 2016.

Na področju ključnih aktivnosti poslovanja (poslovanje s prebivalstvom, s ključnimi, srednje velikimi in malimi podjetji v Sloveniji ter poslovanje strateških družb na tujih trgih) se je dobiček povečal za 16,5 milijonov evrov oziroma 18 %, celotni neto prihodki pa za 1,2 milijona evrov.

Rezultat pred oslabitvami in rezervacijami je znašal 143,5 milijonov evrov in se je glede na primerljivo obdobje lanskega leta znižal za 2 %. Na nižje prihodke iz rednega poslovanja so negativno vplivale nizke, celo negativne obrestne mere na evrskem območju in zaostrena bančna konkurenca na domačem in tujih trgih, kjer je skupina prisotna. Pozitivni učinki iz naslova uspešnega dezinvestiranja kapitalskih naložb pa so te vplive v veliki meri nevtralizirali. Obrestna marža se je v primerjavi z enakim obdobjem lani znižala z 2,67 % na 2,59 %, brez upoštevanja učinkov iz naslova prodaje slabih posojil pa bi znašala 2,64 %.

Stroški poslovanja so se v primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta znižali za 1 %.

NLB Skupina ohranja vzdržno raven oslabitev in rezervacij, kar posledično izhaja iz izboljšanja kakovosti kreditnega portfelja in razmeroma ugodnih makroekonomskih razmer.

Bruto krediti na področju ključnih aktivnosti poslovanja so se v primerjavi s koncem leta 2015 povišali za 61,9 milijonov evrov oziroma za 1 %, brez upoštevanja zmanjšanja zaradi odprodaje portfelja slabih posojil pa so krediti porasli za 118,3 milijone evrov oziroma 1,9 %. V nestrateškem segmentu poslovanja se, skladno z strateškimi cilji NLB Skupine, obseg posojil aktivno znižuje.

Še naprej se krepi prodaja

Proaktivni pristop k prodajnim aktivnostim prinaša rezultate v obliki ohranjanja tržnega deleža na področju fizičnih oseb (23,4 %) in pravnih oseb (22,9 %), pri čemer ima prednost doseganje dobičkonosnosti pred obsegom poslovanja. Na področju produktov trgovinskega bančništva (vključno z garancijami, akreditivi in drugimi instrumenti) je NLB Skupina povečala svoj tržni delež za 2,0 odstotni točki na 28,6 %, predvsem zaradi okrepljenih aktivnosti na področju prodaje in kakovostno usposobljene ekipe v Sloveniji.

Na področju trgovanja z vrednostnimi papirji se je obseg poslov povečal kar za 60 % glede na enako obdobje lani, vrednost sredstev v skrbništvu NLB d.d. pa je presegla 10 milijard evrov.

Mobilne aplikacije za pametne naprave vse bolj priljubljene

Tudi na področju sodobnih e-storitev so odzivi s trga zelo dobri. Število uporabnikov Klikina hitro raste in je konec septembra doseglo že 47.000. Tej mobilni aplikaciji za prebivalstvo se je pridružila tudi mobilna aplikacija NLB Klikpro za podjetja in podjetnike, ki lahko tako na pametnih mobilnih napravah opravljajo storitve 24/7. Kot ena prvih bank v Sloveniji smo v prodajno mrežo uvedli ePero za digitalno podpisovanje na tablicah. Papirna dokumentacija se tako iz poslovalnic hitro umika, shranjevanje dokumentov je enostavno, postopki krajši.

Bančne članice zelo aktivne na regionalnih trgih

NLB Skupina je okrepila svoj položaj zunaj Slovenije, saj vse banke, njene članice, zelo aktivno iščejo in izkoriščajo poslovne priložnosti z osredotočenostjo na stranke, učinkovitostjo prodajnega osebja ter uvajanjem digitalnih storitev in nadgradnjo prodajnih poti. V naslednjem koraku bodo okrepljeno pozornost namenjale uporabniški izkušnji in zadovoljstvu strank ob stalni skrbi za kakovost storitev.

Upravljanje s tveganji

NLB Skupina daje velik poudarek nenehni nadgradnji sistema upravljanja s tveganji z namenom njihovega proaktivnega prepoznavanja in upravljanja ter zagotavljanja strateške podpore poslovnemu modelu skupine. Obseg slabih posojil na nivoju NLB Skupine se je v prvih devetih mesecih leta 2016 znižal za 504 milijone evrov in je 30. septembra 2016 znašal 1,391 milijarde evrov. Kot je znano, je poleg organskega zmanjšanja obsega nedonosnih posojil NLB Skupina uspešno izvedla tudi prodajo terjatev investitorjem v dveh tranšah (terjatve do pravnih in fizičnih oseb) v bruto vrednosti približno 500 milijonov evrov. Učinki v izkazu poslovnega izida so bili v veliki večini že pripoznani v drugem četrtletju 2016, v tretjem četrtletju 2016 pa je bilo odpravljeno pripoznanje večine terjatev. Posledično se je delež nedonosnih izpostavljenosti po EBA kriterijih močno znižal na 10,8 %.

Kot običajno, se je NS na seji seznanil tudi s poročili Komisij nadzornega sveta in podal soglasja k tistim poslom, za katere je to potrebno.

 

Obvestilo bo od 2.12.2016 do nadaljnjega objavljeno tudi na spletni strani družbe www.nlb.si.

Odnosi z vlagatelji
NLB d.d., Ljubljana
Datum: 02.12.2016
Pripeti dokumenti:  Medletno poročilo NLB Skupine