Hitro iskanje
Iskane besede

Obdobje

Družba




Podrobno iskanje
 
PSI-603/05

LUKA KOPER, d.d., Koper

Obvestilo za javnost v zvezi s sklepom vlade o odpravi posledic onesnaženja morja zaradi izlitja olj

Na podlagi določil Pravil Ljubljanske borze d.d. in ZTVP-1 (Ur.l.RS, št.56/99) družba LUKA KOPER, d.d., Koper objavlja naslednje sporočilo:

Luka Koper, d.d. izvaja le gospodarsko javno službo iz prve alineje 44. člena Pomorskega zakonika, to je redno vzdrževanje pristaniške infrastrukture namenjene za javni promet. Navedeno gospodarsko javno službo izvaja Luka Koper, d.d. na podlagi Najemne pogodbe za operativne obale in zemljišča v lasti RS v koprskem pristanišču z dne 2.2.2000, ki velja do sklenitve koncesijske pogodbe v skladu s Pomorskim zakonikom.

Pomorski zakonik v 41. členu določa, da mora upravljalec pristanišča organizirati delovanje pristanišča tako, da zagotavlja varstvo okolja in voda. To zakonsko obveznost Luka Koper, d.d. kot upravljalec koprskega tovornega pristanišča tudi izvršuje, vsak pretovor in ostale manipulacije z nevarnimi snovmi oziroma z snovmi, ki bi lahko ogrožale okolje in vode, je organiziran z vsemi potrebnimi in predpisanimi varnostnimi in zaščitnimi ukrepi za preprečitev morebitnih škod, nastalih v zvezi z dejavnostjo, ki jo opravlja.

Gospodarska javna služba vzdrževanja vodnih in priobalnih zemljišč ni omenjena ne v navedeni najemni pogodbi, niti v Pomorskem zakoniku in ne v Uredbi o podelitvi koncesije za upravljanje, vodenje, razvoj in redno vzdrževanje pristaniške infrastrukture v koprskem tovornem pristanišču.

Gospodarsko javno službo ureja Zakon o vodah v 98. členu in 161. členu. Naloge navedene javne službe so po peti točki 98. člena Zakona o vodah čiščenje gladine površinskih voda in preprečevanje onesnaženja vodnih in priobalnih zemljišč. V 161. členu isti zakon določa, da država zagotavlja izvajanje navedene gospodarske javne službe in, da Vlada določi način in pogoje izvajanja te gospodarske javne službe. Vlada RS je to storila z izdajo Uredbe o načinu opravljanja obveznih državnih gospodarskih javnih služb na področju urejanja voda in v drugem odstavku 4. člena navedene uredbe določila, da se javna služba vzdrževanja vodnih in priobalnih zemljišč morja, vključno s spremljanjem nenadnega onesnaženja morja, opravlja v režijskem obratu, ki ga ustanovi Vlada, skladno z zakonom. V 6. členu iste uredbe je še določeno, da se na območju Republike Slovenije z opravljanjem javnih služb kot javna dobrina za vse prebivalce zagotavlja vzdrževanje vodnih in priobalnih zemljišč.

Glede na navedeno nedvomno izhaja, da gospodarsko javno službo vzdrževanja vodnih in priobalnih zemljišč , katere dejavnost je tudi preprečevanje onesnaževanja morja in priobalnih zemljišč ter čiščenje gladine morja in priobalnih zemljišč, ne izvaja Luka Koper, d.d., ampak je za to zadolžena država. Ob izlitju olja v koprskem tovornem pristanišču dne 23.6.2005 je Luka Koper, d.d. storila mnogo več, kot ji nalaga pozitivna zakonodaja, saj je po lastni iniciativi sprožila sistem obveščanja, s svojo opremo pričela izvajati vse zaščitne ukrepe za preprečitev širjenja onesnaženja in čiščenje madeža, najela pa je tudi usposobljenega izvajalca čiščenja morja iz tujine, ko je ugotovila, da državni organi ne izvajajo svojih zadolžitev, ki jim nalaga veljavna zakonodaja.

Popolnoma brez pravne podlage je določilo v sklepu Vlade, s katerim je izvedbo ukrepov za odpravo posledic onesnaženja morja razdelilo na dva dela. Na območju koprskega tovornega pristanišča je to brez zakonske podlage naložilo Luki Koper, d.d., izven območja koprskega tovornega pristanišča pa podjetju DRAVA, vodno gospodarsko podjetje Ptuj, d.d., ki je edini izvajalec javne gospodarske službe vzdrževanja vodnih in priobalnih zemljišč in bi moral to storiti na celotnem območju morja in priobalnih zemljišč. Navedena delitev obvez odpravljanja posledic je v nasprotju z zgoraj citirano veljavno zakonodajo.

 

 
Uprava družbe

 

Datum: 24. 6. 2005