Hitro iskanje
Iskane besede

Obdobje

Družba




Podrobno iskanje
 
PAL-361/24

Ljubljanska borza, d. d., Ljubljana

Prenos lastništva podjetij: priložnosti podjetnikov na kapitalskem trgu

torek, 17. decembra 2024, ob 10. uri, je na Youtube profilu Ljubljanske borze potekala premiera dogodka “Prenos lastništva: Kapitalski trg kot priložnost za podjetja”.

Dogodek, ki ga je Ljubljanska borza organizirala v sodelovanju s SPIRIT Slovenija, je obravnaval ključno vprašanje za slovenska podjetja – prenos lastništva. Tema je še posebej aktualna, saj je več kot 80 % slovenskih podjetij v družinski lasti. Uspešen prenos lastništva je zato ključnega pomena za dolgoročno preživetje teh podjetij.

Ko je govora o prenosu lastništva, se podjetniki pogosto srečujejo z različnimi dilemami. Rok Capl, direktor SPIRIT Slovenija, je izpostavil, da je najpogostejša težava pri prenosu lastništva v tem, da obstoječi lastniki pogosto ne želijo predati nadzora. »Gre za nek poglobljen strokoven proces, ki je mnogokrat povezan tako s kadrovskimi, finančnimi kot tudi s čustvenimi vtisi,« je pojasnil.

V Sloveniji se podjetja pogosto odločijo za prenos lastništva bodisi na družinske člane bodisi s prodajo strateškemu partnerju. Kljub temu pa borza predstavlja še eno možnost, ki je v Sloveniji premalo izkoriščena. Marko Bombač, predsednik uprave Ljubljanske borze, je osvetlil vlogo borze pri prenosu lastništva. Borza omogoča postopno prodajo deležev, kar obstoječim lastnikom omogoča ohranitev nadzora, hkrati pa zagotavlja transparentnost in visoke standarde korporativnega upravljanja.

V drugem sklopu dogodka so strokovnjaki na okrogli mizi razpravljali o izzivih in prednostih kotacije na Ljubljanski borzi.

Karl Kač, svetovalec za korporativne finance pri NLB, je poudaril, da je slovenski kapitalski trg relativno aktiven, vendar primanjkuje interesa za javno sfero. Veliko podjetij se raje odloča za prodajo tujim strateškim vlagateljem kot za kotacijo na borzi. Kljub temu pa so nekatera slovenska podjetja uspela doseči uspešne kotacije. Matej Rigelnik, izvršni direktor Equinoxa, meni, da je »dobitna kombinacija«, če podjetje ostane slovensko, medtem ko ima razpršeno globalno bazo investitorjev. Takšen pristop bi moral biti predmet razmisleka tako na zasebni kot na državni ravni.

Kot alternativo tradicionalnim načinom financiranja je Dejan Divjak, finančni direktor podjetja Incom d.o.o., izpostavil pomembnost obveznic, ki so v primerjavi z bančnimi posojili izjemno koristne za zbiranje kapitala. Kljub temu pa se podjetja še vedno pogosto odločajo za kredite, ki so lažje dostopni.

Kljub tem izzivom pa obstaja tudi optimizem glede prihodnosti slovenskega kapitalskega trga.

Na dogodku se je predstavilo pilotni projekt Ljubljanske borze in SPIRIT Slovenija, in sicer Partner Program, kjer se preko finančnih izobraževanj in delavnic želi odpraviti strah in predsodek podjetij, ki jih imajo glede kapitalskih trgov. »Želja je, da bi podjetjem približali idejo, da kapitalski trgi niso samo za velike igralce, ampak da so tudi primerni za uspešna srednja, velika podjetja in tudi mogoče manjša« poudari g. Bombač.

Dogodek je jasno pokazal, da so možnosti za uspešen prenos lastništva v Sloveniji prisotne, vendar pa podjetja pogosto ne izkoristijo vseh priložnosti, ki jih ponujajo kapitalski trgi.

Celoten posnetek si lahko ogledate na naslednji povezavi: (1) Prenos lastništva: Priložnosti podjetnikov na kapitalskem trgu - YouTube

 

Ljubljanska borza, d.d., Ljubljana
Datum: 18.12.2024