|
SAR-7/25 PETROL d.d., Ljubljana Nadzorni svet se je seznanil z rezultati poslovanja v prvem polletju 2025 Informacije, ki jih vsebuje objava, bodo na voljo na spletni strani družbe Petrol d.d., Ljubljana, www.petrol.si, najmanj pet let od datuma objave. Ljubljana, 21. avgust 2025 - Nadzorni svet družbe Petrol d.d., Ljubljana se je na 7. seji seznanil s Poročilom o poslovanju skupine Petrol in družbe Petrol d.d., Ljubljana, v obdobju januar–junij 2025. Poslovni rezultati skupine Petrol so v prvem polletju 2025 boljši od lanskega prvega polletja, vendar zaradi zaostrenega regulatornega okvirja zaostajajo za načrtovanimi rezultati. V letu 2025 se nadaljuje izvajanje strategije diverzifikacije ter osredotoča na energetsko tranzicijo, digitalizacijo in trajnostno poslovanje.
Predsednik uprave družbe Petrol d.d. Ljubljana, Sašo Berger, ob tem izpostavlja: »Kljub boljšim rezultatom glede na lansko leto z rezultati v prvem polletju nismo zadovoljni. Regulatorni posegi v cenovno politiko na domačem trgu zavirajo investicijsko razvojni potencial skupine Petrol. Uprava ob teh omejitvah ostaja osredotočena na stabilno poslovanje, stroškovno disciplino, krepitev investicij na tujih trgih ter dolgoročni razvoj družbe.«
Negotovost zaradi regulacije in geopolitičnih razmer na trgih energentov
Na rezultate še vedno negativno vpliva obstoječi regulatorni okvir na področju prodaje naftnih derivatov, ki se je sredi junija letos še dodatno zaostril. Regulirana bruto marža goriv v Sloveniji tako še naprej ostaja najnižja v regiji in Evropski uniji, kjer ne dosega niti polovice povprečne marže Evropske unije ter ob naraščajočih okoljskih zahtevah ostaja ključen dejavnik tveganja za prihodnji razvoj. Regulacija cen zemeljskega plina v Sloveniji se je zaključila konec aprila 2024, na Hrvaškem pa konec marca 2024. Od 1. marca 2025 tudi cene električne energije v Sloveniji niso več regulirane, ob tem pa geopolitična negotovost ostaja velika.
Predsednica nadzornega sveta družbe Petrol d.d., Ljubljana, Vesna Južna ob tem izpostavlja: »Rezultati poslovanja Skupine Petrol v prvem polletju 2025 zaostajajo za načrtovanimi rezultati, kar je posledica zahtevnega okolja, v katerem družba posluje. Tak okvir delovanja družbi ne omogoča ustvarjanja zadostnih finančnih sredstev, potrebnih za izvedbo razvojnih načrtov in investicij, predvsem investicij v energetsko tranzicijo, ki jo narekujejo regulatorji. Ključna razloga za takšno situacijo sta dva, in sicer na domačem trgu v Sloveniji imamo najnižjo trgovsko maržo v Evropski uniji za goriva in neprimerno formulo za regulacijo cen naftnih derivatov, predpisano s strani regulatorja. Ta namreč ne zajema vseh stroškov nabave goriva – biokomponente, katere višina vmešavanja je predpisana s strani regulatorja.«
Rast prodaje na vseh ključnih področjih poslovanja
Kljub zahtevnim razmeram je skupina Petrol v prvih šestih mesecih leta 2025 sicer dosegla boljše poslovne rezultate glede na isto obdobje lani, vendar zaradi dodatno zaostrenega regulatornega okvirja se dolgoročni razvojni investicijski potencial skupine Petrol znižuje.
Skupina Petrol je v prvih šestih mesecih leta 2025 realizirala prihodke od prodaje v višini 3 mrd EUR, kar je 1 odstotek več kot v enakem obdobju lani.
V omenjenem obdobju je bilo v skupini Petrol prodanih 1.958 tisoč ton goriv in derivatov, za 316 mio EUR trgovskega blaga in storitev, 11 TWh zemeljskega plina, 6 TWh električne energije in 75 tisoč MWh toplote.
Dosežen je pozitiven trend količinskih indeksov prodaje v prvem polletju 2025 na vseh prodajnih kategorijah. Količinska prodaja goriv in derivatov je v primerjavi z lanskim prvim polletjem zrasla za 7 odstotkov, prodaja trgovskega blaga in storitev za 3 odstotke, prodaja zemeljskega plina za 10 odstotkov in prodaja električne energije za 2 odstotka. V Sloveniji zaradi obstoječega regulatornega okvira z visokimi dajatvami maloprodajne cene goriv ostajajo relativno visoke, kar zmanjšuje privlačnost slovenskega trga za tranzitne potrošnike in posledično negativno vpliva na končno potrošnjo na segmentu prodaje goriv in derivatov. Rast je bila dosežena na tujih trgih, kjer skupina Petrol krepi investicijske aktivnosti in zaposlovanje.
Konec junija 2025 je skupina Petrol upravljala 595 bencinskih servisov ter 621 polnilnic oz. več kot 1.100 polnilnih mest.
Uspešno obvladovanje stroškov in optimizacija poslovanja
Kosmati poslovni izid skupaj z zaprtimi neto izvedenimi finančnimi instrumenti za blago skupine Petrol je v prvih šestih mesecih leta 2025 znašal 347 mio EUR, kar je dobrih 11 mio EUR oz. 3 odstotke več kot v enakem obdobju lani. To je predvsem posledica povečane količinske prodaje goriv na tujih trgih, dobre prodaje zemeljskega plina na tuje trge in boljših rezultatov pri distribuciji zemeljskega plina ter izboljšane maržnosti pri prodaji trgovskega blaga in storitev.
Ob uspešnem obvladovanju stroškov iz poslovanja skupine Petrol so ti v prvih šestih mesecih leta znašali 259 mio EUR, kar je malenkost manj kot v enakem obdobju lani. Doseženi EBITDA v višini dobrih 145 mio EUR je bil za 17 mio EUR oz. 13 odstotkov višji kot v enakem obdobju lani.
V prvem polletju 2025 je bila zaradi zahtevnejšega regulatornega okolja pomembna prioriteta nadaljnje obvladovanje stroškov in optimizacija poslovanja, zato je doseženi CIR (stroški iz poslovanja glede na kosmati poslovni izid z IFI) v prvem polletju 2025 najnižji v zadnjih treh letih. K nižjim stroškom iz poslovanja so največ prispevali nižji stroški materiala, storitev in dela.
Zniževanje neto dolga je pomembno vplivalo na nižje stroške financiranja in s tem pozitivno vplivalo na čisti poslovni izid, ki je v obdobju januar–junij 2025 znašal dobrih 75 mio EUR, kar je 23 mio EUR oz. 44 odstotkov več kot v primerljivem obdobju lani.
Neto dolg je znašal skoraj 336 mio EUR, kar je dobrih 92 mio EUR manj kot konec leta 2024, razmerje neto dolg glede na EBITDA je skladno z zastavljenimi cilji in znaša 1,0.
V prvih šestih mesecih leta 2025 je bilo za naložbe v opredmetena osnovna sredstva, neopredmetena osnovna sredstva ter dolgoročne finančne naložbe namenjenih dobrih 37 mio EUR. Od tega je bila polovica sredstev namenjena naložbam v maloprodajo goriv in derivatov ter trgovskega blaga in storitev, 32 odstotkov naložbam v energetsko tranzicijo in digitalizacijo, 8 odstotkov za dejavnost logistike in dobrih 9 odstotkov za naložbe v ostalo infrastrukturo. Naložbam v energetsko tranzicijo je bilo v prvih šestih mesecih leta 2025 namenjenih 32 odstotkov investiranih sredstev, kar je za tretjino višji delež v strukturi investicij kot v enakem obdobju lani. V prihodnjih obdobjih se bo višina naložb prilagajala razvoju dogodkov, povezanih z regulacijo cen energentov, in stabilizaciji denarnega toka Skupine Petrol. Skupina Petrol bo nadaljevala z aktivnostmi za izboljšanje donosnosti prodajnih mest.
Mnenje nadzornega sveta
Nadzorni svet ocenjuje, da je uprava družbe Petrol d.d., Ljubljana, v prvem polletju leta 2025 uspešno prilagajala poslovanje izzivom na trgih, obvladovala stroške poslovanja in sledila strategiji diverzifikacije, digitalizacije in zelenega prehoda, hkrati pa opozarja, da je za zagotavljanje stabilne oskrbe in uresničevanje strateških ciljev družbe nujno potrebna sprememba regulatornega okvirja.
Nadzorni svet od uprave pričakuje, da nadaljuje z optimizacijo poslovanja in zastavljenimi varčevalnimi ukrepi. Vesna Južna
predsednica nadzornega sveta
Sašo Berger
predsednik uprave
Datum: 22.08.2025
|
|